Słupki metalowe wizytówką Twojego ogrodzenia

Słupki metalowe wizytówką Twojego ogrodzenia

Wybór ogrodzenia jest niezwykle ważny w każdym przypadku, zarówno jeśli wybieramy ogrodzenie do domu, jak i konkretnej instytucji. Dlatego przy wyborze ogrodzenia niezwykle ważne jest zwrócenie uwagi na materiał z którego zostały wykonane słupki metalowe.

Różne wymiary słupków metalowych

Obecnie na rynku mamy bardzo duże pole manewru, jeśli chodzi o wybór słupków metalowych i ogrodzeniowych. Produkowane są najczęściej z rur i stali. Słupki metalowe najczęściej stosujemy w przypadku ogrodzeń różnego typu. Dostępne są także różne wymiary słupków. W zależności od potrzeb ich wysokość jest zróżnicowana. Jednak najbardziej popularne to te od 200 do 300 cm. Jednak wielu producentów wychodzi naprzeciw potrzebom klienta i produkuje słupki w różnych wymiarach. 

Występują różne rodzaje słupków, np pod względem geometrycznym możemy wyróżnić słupki metalowe takie jak:

  • kwadratowe- mają zakończenie kwadratowe. Wyróżniamy ocynkowane i malowane. Tego typu słupki są zazwyczaj najcięższe. 
  • okrągłe-posiadają okrągłe zakończenie, są zazwyczaj ocynkowane ogniowo, występują w jednakowej średnicy. Waga tego typu słupków jest często uzależniona od ich wysokości. Im wyższy słupek, tym po prostu cięższy.
  • prostokątne– tego typu słupki jak sama nazwa wskazuje mają zakończenie prostokątne. Ich waga podobnie jak w przypadków poprzedników jest uzależniona od wielkości. Są malowane proszkowo.

Zazwyczaj tego taki słupki metalowe posiadają zakończenia z metalu. Często są także wykonane z danego tworzywa. Największą zaletą dobrego słupka metalowego jest wykonanie z solidnej stali. Wiadomo, że słupki kupuje się nie tylko sezonowo, ale przede wszystkim mają posłużyć na lata. Dlatego też warto zwrócić szczególną uwagę przy ich zakupie nie tylko na cenę, ale także na ich jakość. Dobry słupek metalowy to przede wszystkim taki, który będzie odporne na wszelkie opady atmosferyczne takie jak: śnieg, deszcz, czy grad. Producenci słupków zadbali także o ich estetykę i kolorystykę. Szeroki wybór kolorów na pewno pozwoli nam dobrać słupki do ogrodzenia lub siatki. Słupki metalowe powinny także posiadać zabezpieczenia antykorozyjne.

Zabezpieczenie słupków ogrodzeniowych

Wszystkie słupki wykorzystywane w ogrodzeniu mają to do siebie, że często zabezpiecza się je już we wczesnej fazie produkcji. Jednak mimo wcześniejszych zabezpieczeń możemy wyróżnić różne sposoby renowacyjne tego typu słupków:

  • malowanie,
  • malowanie proszkowe,
  • cynkowanie,
  • miniowanie,
  • powlekanie z użyciem plastiku.

W przypadku konserwacji najlepszy i najtrwalszy efekt daje często połączenie ze sobą dwóch metod jak np. malowanie proszkowe i cynkowanie. Bardzo duże i wiodące znaczenie w przypadku trwałości ma etap montażu. Jak wiadomo niektóre elementy, z których wykonane są słupki metalowe są niewidoczne dla oczu i często zlokalizowane są pod ziemią lub zalane fundamentem, dlatego też niezwykle ważne jest ich zabezpieczenie. Jeśli chodzi o malowanie i renowację poszczególnych, a zarazem widocznych partii „wystających” należy pamiętać, aby najpierw odpowiednio oczyścić słupki z rdzy, po czym stopniowo nakładać kilka warstw farby. 

Nie wystarczy tylko jedna warstwa, ponieważ może ona zostać wyeliminowana już przy pierwszych opadach atmosferycznych. Jeśli mamy do czynienia ze słupkami o zakończeniu okrągłym lub kwadratowym musimy wiedzieć, że warto je także odpowiednio zabezpieczyć nie tyle z zewnątrz, co także wewnątrz. Wszystko ze względu na wodę, która osadza się w środku i może powodować korozję. Istnieje jednak na to tani sposób konserwacji. Są to kapturki plastikowe, które nakładamy na nasze słupki metalowe. Można także pójść „na całość” i renowacji dokonać za pośrednictwem zalania wewnętrznej strony betonem.

Powrót do góry