Olej MCT i jego wpływ na organizm człowieka

Olej MCT i jego wpływ na organizm człowieka

O tym, że trzeba spożywać odpowiednią ilość tłuszczu wie każda osoba. Warto jednak pamiętać, że powinny być one dobrej jakości. Nie wszystkie z nich mają pozytywny wpływ na organizm człowieka. Tym, który warto włączyć do codziennej diety, jest olej MCT.

Co to jest olej MCT?

Olej MCT to specjalny rodzaj tłuszczów. Nazwa pochodzi od struktury cząsteczek, z jakich się on składa. Są to Medium Chain Triglycerides, czyli średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Zawierają one od 6 do 12 atomów węgla. Dzięki temu mogą one bez problemu przenikać do komórek w ciele człowieka. Nie zachodzi też potrzeba wydzielenia specjalnych enzymów, aby je strawić. Tym samym organizm jest mniej obciążony i może funkcjonować bez zakłóceń.

Do tłuszczów MCT należą:

 • kwas kaprynowy,
 • kwas laurynowy,
 • kwas kapronowy,
 • kwas kaprylowy.

Olej MCT jest zaliczany do tzw. zdrowych tłuszczów. Oznacza to, że wpływa pozytywnie na organizm człowieka i jest niezbędny do jego prawidłowego funkcjonowania.

Skąd pochodzi olej MCT?

Głównym źródłem MCT jest olej kokosowy. Stanowi on nawet 60% tego produktu. Dlatego warto włączyć go do codziennej diety. Warto pamiętać, że MCT znajduje się także w oleju palmowym. Jednak jego stosowanie nie jest wskazane ze względu na obecność innych substancji, które nie wpływają korzystnie na zdrowie człowieka. W przypadku oleju kokosowego nie trzeba się o to martwić. Konieczne jest jednak pilnowanie, aby był on dobrej jakości, był nierafinowany i pochodził z ekologicznych źródeł.

MCT jest obecny także w innych produktach spożywczych. Można znaleźć go w tłustym nabiale oraz maśle. Na rynku dostępne są też preparaty, które zawierają skoncentrowany olej MCT. Jest to bardzo dobre źródło tej substancji, ponieważ dostarcza organizmowi jej odpowiednią ilość.

Jakie są właściwości oleju MCT?

Do tej pory udało się poznać kilka ważnych właściwości oleju MCT i jego wpływ na organizm człowieka. Substancja ta:

 • ma działanie bakteriobójcze,
 • ma działanie przeciwgrzybicze,
 • łagodzi dolegliwości ze strony układu pokarmowego,
 • wspiera działanie przewodu pokarmowego,
 • zapewnia uczucie sytości na długi czas,
 • wspiera redukcję masy ciała,
 • dostarcza organizmowi dużą dawkę energii.

MCT jest chętnie stosowany przez osoby, które starają się zgubić zbędne kilogramy lub chcą utrzymać prawidłową masę ciała. Ten tłuszcz jest niemal od razu przekształcany w energię.

Zasady stosowania oleju MCT

Olej MCT powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami producenta. Nie można przekraczać jego dobowej dawki. Zwykle jest to kilka ml na dobę. Trzeba jednak przeczytać informacje na opakowaniu.

Najpopularniejszym sposobem na przyjmowanie oleju MCT jest tzw. kuloodporna kawa. Wystarczy zaparzyć napar, a następnie wymieszać go blenderem z łyżką oleju kokosowego i masła klarowanego. MCT jest dostępny także w formie olejku.

Trzeba pamiętać, że olej MCT nie służy do smażenia. Można stosować go wyłącznie na zimno. Po podgrzaniu go na patelni do wysokiej temperatury mogą wytwarzać się związki, które mają niekorzystny wpływ na organizm człowieka.

Powrót do góry