O czym pamiętać, planując oświetlenie do salonu?

O czym pamiętać, planując oświetlenie do salonu?

Salon to reprezentacyjne miejsce w całym domu. Urządzając go, trzeba zadbać nie tylko o dobór koloru ścian czy mebli, ale również odpowiednie oświetlenie. Ciekawe propozycje lamp i żyrandoli można znaleźć w sieci – najlepiej w profesjonalnych sklepach internetowych. O czym pamiętać, planując oświetlenie do salonu?

Co lepsze do salonu – lampa, żyrandol czy plafon?

Producenci oświetlenia proponują obecnie szeroki wybór różnego rodzaju źródeł światła. Wystarczy wejść na Elampki.pl, aby się o tym przekonać. W salonie można postawić między innymi na lampę wiszącą, plafon oraz żyrandol. Sprawdzają się one doskonale jako oświetlenie główne. Powinno ono być umieszczone na środku pomieszczenia. Dzięki temu równomiernie oświetli wszystkie rejony salonu. Jeśli salon jest naprawdę wysoki, możemy zdecydować się na żyrandol bądź długą lampę. W przypadku salonów niskich zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie plafon. Decydując się na lampę z kloszem, należy pamiętać, że powinna ona znajdować się przynajmniej dwieście centymetrów od podłogi. Pozwoli to na swobodne przemieszczenia się po salonie nawet osobom wysokim.

Oświetlenie podłogowe – sposób na uzupełnienie oświetlenia głównego

Samo oświetlenie główne w salonie to zbyt mało. Projektanci wnętrz zgodnie twierdzą, że w każdym salonie powinno znaleźć się również dodatkowe oświetlenie podłogowe. Stojącą lampę warto ustawić w pobliżu kącika wypoczynkowe. Wybór takich lamp jest obecnie naprawdę bardzo duży. Wybierając lampę podłogową, postawić można na taką tradycyjną, która ma abażur. Zwolennicy bardziej nowoczesnych rozwiązań mogą zdecydować się na lampę z ozdobną żarówką czy ciekawym kloszem. Obecnie w sprzedaży dostępne są lampy podłogowe, które emitują światło albo w górę, albo w dół. Te pierwsze zapewniają znacznie więcej światła i nierzadko stanowią codzienne uzupełnienie światła głównego. Lampy świecące w dół sprawdzają się przy czytaniu. Kształtują nastrój w salonie, są doskonałą dekoracją.

Kinkiet – dodatkowe źródło światła w salonie

Ciekawą propozycją dla osób szukających innego niż lampa stojąca sposobu na doświetlenie salonu są kinkiety. Doskonale zastępują one klasyczne lampy, rzucając światło na naprawdę sporą powierzchnię. Decydując się na kinkiet, można postawić na tradycyjny sposób montażu. Wymaga on zastosowania dwóch kinkietów, które umieszcza się po dwóch stronach tego samego przedmiotu czy mebla, na przykład kanapy. Stawiając na kinkiet, należy zadbać o odpowiednie wykonanie instalacji elektrycznej. Wiszące kable nie są bowiem tym, co doda uroku salonowi. Salon to pomieszczenie domu, w którym przyjmujemy gości. Dlatego powinien być urządzony perfekcyjnie. Same – nawet najpiękniejsze – meble to jednak zbyt mało, aby cieszyć się idealnym salonem. Bardzo ważnym elementem jego wystroju jest oświetlenie. Przedstawione propozycje to jedynie niewielka część tego, na co można się zdecydować, planując oświetlenie salonu.

Powrót do góry