Najczęstsze problemy ortopedyczne u dzieci

Najczęstsze problemy ortopedyczne u dzieci

U dzieci mogą być obecne różnego rodzaju wady narządu ruchu, które powstały jeszcze w rozwoju płodowym. Nie brakuje także schorzeń, które powstają w ciągu życia i są związane z nieprawidłowymi nawykami, urazami lub stanem zapalnym. Każda z nich wymaga leczenia, ponieważ może powodować zaburzenia w dorosłym życiu. Zobacz najczęstsze problemy ortopedyczne u dzieci.

Jak rozpoznać problemy ortopedyczne u dzieci?

Problemami ze strony narządu ruchu u dzieci zajmuje się ortopedia dziecięca. Specjaliści w tej dziedzinie diagnozują, a także leczą choroby i wady szkieletu oraz mięśni. W zakresie ich kompetencji leżą również różnego rodzaju działania profilaktyczne.

Problemy ortopedyczne u dzieci można podejrzewać, gdy obecne są następujące objawy:

  • zniekształcenia w obrysie kończyn górnych i dolnych,
  • problemy z poruszaniem się,
  • dolegliwości bólowe,
  • nieprawidłowy chód (np. utykanie),
  • gorączka,
  • obrzęk i ucieplenie skóry w danej okolicy.

Jednak najczęstszym objawem jest ból. Może być on ciągły lub pojawiać się tylko w określonych sytuacjach (np. po wysiłku fizycznym, po przyjęciu określonej pozycji ciała). Dolegliwości należy skonsultować z ortopedą dziecięcym. Specjalista zbiera wywiad, wykonuje badanie fizykalne, a także wydaje skierowanie na szczegółowe testy diagnostyczne (np. zdjęcie rentgenowskie, rezonans magnetyczny, badanie ultrasonograficzne).

Stopa końsko-szpotawa

Jest to wada wrodzona. Najczęściej dotyczy obu stóp. Może się jednak zdarzyć, że jest obecna tylko na jednej kończynie. Deformacja charakteryzuje się:

  • chodem na palcach,
  • skierowaniem guza piętowego do wewnątrz,
  • podkurczeniem stopy,
  • nadmiernym wysklepieniem łuku stopy.

Stopa końsko-szpotawa jest rozpoznawana zaraz po urodzeniu.

Płaskostopie

Płaskostopie jest zniekształceniem stopy. Charakteryzuje się ono brakiem fizjologicznych sklepień (stopa nie jest wygięta w łuk). Przyczyną jest nieprawidłowe funkcjonowanie mięśni – są one zbyt słabe, aby utrzymać struktury stopy. Warto pamiętać, że do płaskostopia mogą przyczynić się urazy, otyłość oraz noszenie niedopasowanego obuwia.

Płaskostopie jest stanem naturalnym u małych dzieci. Ich stopa jeszcze się rozwija, a łuki podbicia pojawiają się dopiero z czasem. Zanim tak się stanie, nie powoduje ono żadnych zaburzeń związanych z funkcjonowaniem stopy. Nie pojawiają się dolegliwości bólowe, problemy z chodzeniem, a mięśnie mają odpowiednie napięcie. Płaskostopie fizjologiczne utrzymuje się do ok. 5. roku życia. Po tym czasie warto skonsultować się z lekarzem.

Rozwojowa dysplazja stawów biodrowych

Charakteryzuje się wysunięciem głowy kości udowej z panewki stawowej. Schorzenie rozwija się już w czasie ciąży, a jego przyczyny nie zostały ustalone. Rodzice mogą zaobserwować przeskakiwanie biodra podczas zginania i prostowania nogi dziecka. Potwierdzeniem diagnozy jest USG. 

Zapalenie ścięgna Achillesa

Zapalenie ścięgna Achillesa pojawia się na skutek przeciążenia. Najczęściej dochodzi do niego w czasie uprawiania sportu. Objawy, które może zgłaszać dziecko to: ból łydki (także w spoczynku), tkliwość dotykowa, wyczuwalne zgrubienie w okolicy ścięgna Achillesa, trzeszczenie.

Powrót do góry