Jakie funkcjonalności powinien mieć dobry system ERP?

Jakie funkcjonalności powinien mieć dobry system ERP?

Jak dobrze wybrać system ERP, dostosowując go do charakteru naszej działalności? Dowiedz się już teraz, co powinno posiadać dobre oprogramowanie do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa, by inwestycja się opłaciła, służąc rozwojowi Twojej firmy.

System ERP dla firm – jaki wybrać?

Każde przedsiębiorstwo jest inne i ma swoje specyficzne potrzeby. Działania i procedury poszczególnych firm mogą być zbliżone, jednak w każdej pracują różni ludzie, mający styczność z różnymi klientami oraz odmiennymi zadaniami do zrealizowania. Stąd też, wybierając system ERP, firma prawdopodobnie nie będzie potrzebować wszystkich jego funkcjonalności, lecz jedynie tych, które są kluczowe dla realizowania założonych celów. Nie każda wybierze taki sam model wdrożenia, moduły czy typ licencji.

Zanim przystąpisz do wyboru oprogramowania oraz dostosujesz je do indywidualnych potrzeb, odpowiedz sobie na 3 zasadnicze pytania:

  1. Jakie problemy biznesowe pragniesz rozwiązać?
  2. Jaki efekt po wdrożeniu zamierzasz osiągnąć?
  3. W jakich obszarach swojej działalności już teraz dostrzegasz niedociągnięcia?

Pomoże Ci to określić, czego potrzebujesz od oprogramowania klasy ERP. Niezależnie od tego, jakie będą Twoje odpowiedzi – da się określić, jakie funkcjonalności powinien mieć dobry system ERP.

Oto te, na które szczególnie warto zwrócić uwagę.

9 kluczowych funkcjonalności dobrego systemu ERP

Decydując się na oprogramowanie klasy ERP, wybierz rozwiązanie nowoczesne, stabilne i skalowalne. W zależności od tego, jak odpowiedziałeś na powyższe pytania, koniecznie zwróć uwagę na takie kluczowe funkcjonalności systemu ERP jak:

  1. Integracja z innymi programami oraz aplikacjami, których używasz w firmie.
  2. Dostępne modele wdrożenia (np. SaaS, on-premises).
  3. Narzędzia d zarządzania bezpieczeństwem.
  4. Raportowanie i analiza danych.
  5. Zarządzanie finansami oraz księgowością.
  6. Automatyzacja – pracy, sprzedaży,  zarządzania serwisem, produkcją, zamówieniami itp.
  7. Monitorowanie projektów oraz zarządzanie nimi w czasie rzeczywistym.
  8. Zarządzanie produkcją – jej kosztami, czasem, wydajnością.
  9. Narzędzia organizacji pracy wspomagające komunikację, przepływ danych i dokumentów oraz ich uporządkowanie czy usprawniające kontakt z klientami.

System ERP może znacząco usprawnić działanie Twojej firmy w zakresie zarządzania, obiegu informacji, organizacji pracy czy kontroli oraz planowania zasobów. Na rynku znajdziesz różnego rodzaju oprogramowania, dlatego, zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, dobrze zastanów się, co zamierzasz z jego pomocą osiągnąć.

Powrót do góry