Jak zmieniała się moda?
https://res.cloudinary.com/jerrick/image/upload/q_auto,w_720/acbwbdpdfu9ks7ncinm8.jpg

Lata 70.

Spodnie dzwony, futra i nadruki kwiatowe, ojej! Lata 70. były dekadą pełną zmian gospodarczych i społecznych. Kobiety otrzymały więcej wolności i swobody ekonomicznej, prezydenci padali ofiarą skandali, a eksploracja kosmosu była bardziej ekscytująca niż kiedykolwiek.

Jeśli chodzi o świat mody, ubrania często były inspirowane muzyką i filmami z Hollywood. Popularnymi muzykami tamtych czasów byli The Grateful Dead, The Rolling Stones i Led Zeppelin, którzy dyktowali trendy zakorzenione w ruchach hipisowskich.

Dzwony

Dzwony nadal były głównym trendem związanym z ruchem „wolnej miłości”. Oprócz tego bardzo rozpoznawalnego elementu mody, fryzury były coraz większe, a kolory ubrań jaśniejsze.

W kratkę i kwiatowy nadruk

Spodnie w kratkę i mini spódniczki oraz wszystko w kwiatki można było znaleźć w szafie każdego. Gdyby akurat było trochę chłodniej, na ulicy można by zobaczyć ludzi w futrach.

Lata 80.

Jeśli był taki moment, w którym technologia zaczęła zmieniać społeczeństwo, to były to lata 80. Komputer osobisty IBM miał swoją premierę, pierwszy prom kosmiczny wystartował, a muzyka ruszyła w innym kierunku wraz z rozwojem teledysków i syntezatorów.

Kultura popularna tamtych czasów obracała się wokół MTV, ponieważ było to pierwsze źródło teledysków. Niektóre z najlepszych teledysków lat 80. pochodzą od artystów popu, takich jak Michael Jackson, Madonna i Prince. Widywano ich wszędzie, a ich styl wpłynął na całą kulturę.

Początek tej dekady był kontynuacją stylu ubioru późnych lat 70., a pod koniec dekady pojawiła się moda na heavy metal. Niektóre znaczące trendy w odzieży to naramienniki, kurtki dżinsowe, kurtki Member’s Only, skórzane spodnie i kombinezony.

Zubaz

Najbardziej pamiętne były kultowe spodnie Zubaz. W latach 80., jeśli nie byłeś jednym z milionów ludzi noszących Zubaz, nie ubierałeś się modnie.

Spodnie Hammer

Również w latach osiemdziesiątych pojawiły się spodnie spadochronowe, znane także jako „Hammer Pants” dzięki muzycznym wpływom MC Hammera w latach 80. i kultowej saszetce, z której ludzie nadal korzystają.

Lata 90.

Lata 90-te niezaprzeczalnie utorowały drogę dla świata mody. Ruchy takie jak grunge, scena rave i hip-hop rozprzestrzeniły się po całym świecie i wpłynęły na wybory modowe wśród młodych ludzi. Oprócz tych nowych ruchów wprowadzono telewizję kablową i sieć WWW.

Kultura popularna miała duży wpływ na modę, zwłaszcza w latach 90. Ludzie stale konsumowali media z powodu nowo odkrytego internetu i trzymali się trendów, oglądając w MTV zespoły takie jak Nirvana i Green Day.

Grunge

Z powodu tego wpływu Grunge stał się modą. Typowy strój składał się z podartych niebieskich dżinsów, niedbałej flaneli i butów Doc Martin. Zaangażowanie na scenie grunge (i słuchanie najlepszych zespołów grunge) było deklaracją samą w sobie, ale wierność modzie grunge to zupełnie inna sprawa.

Rybaczki

Lata dziewięćdziesiąte to także okres, w którym mężczyźni eksperymentowali z ideą długości, szczególnie w przypadku szortów. Spodenki zawsze będą przydatne w każdej modzie, ale w tym czasie mężczyźni nosili spodenki za kolana, które prawie dotykały ziemi. Za popularność tych trendów odpowiadał zarówno Michael Jackson, jak i NBA.

Lata 2000.

Nowe tysiąclecie. Wszystko w tym momencie podlegało wpływowi rozpowszechniania się internetu. Komunikacja była na najwyższym poziomie dzięki smartfonom, serwisom społecznościowym, aparatom fotograficznym i innym urządzeniom elektronicznym. Dzięki programom telewizyjnym, takim jak American Idol, które zdobywają niezwykle wysokie oceny, fashionistki czerpały inspirację z takich piosenkarzy, jak Kelly Clarkson.

Y2K

Dekada rozpoczęła się od bardziej futurystycznego wyglądu mody Y2K, która została zbudowana wokół szumu nowego tysiąclecia. Trendem były luźne bojówki dla mężczyzn i dzwony damskie. Lata 2000 to także powrót dresów z lat 80., a modne były również obcisłe dżinsy.

Hip-hopowa odzież uliczna

Wśród trendów mody początków XXI wieku znalazła się również odzież inspirowana hip-hopem. Marki odzieżowe, takie jak Rocawear, Phat Farm, G-Unit Clothing i Billionaire Boys Club, przejęły sklepy i nie można było przeżyć ani jednego dnia nie widząc na ulicach tych markowych koszulek.

Lata 10.

Dzisiejsza moda na nowo definiuje lata 80. i 90. Wiele trendów w modzie pozostało popularnych, takich jak alternatywa i styl grunge. Kultura hipsterska również wkroczyła w świat mody dzięki dżinsom, swetrom, okrągłym okularom i koszulkom z nadrukiem.

Ta dekada dotyczy reprezentacji różnych subkultur. Wszystko, od hip-hopu po współczesną modę, może być noszone na ulicy przez wszystkich.

Trendy lat 10. XXI wieku obejmują wszystkich. To kolejny dowód na to, jak zmieniała się moda na przestrzeni lat. Wraz z rozwojem społeczeństwa i gospodarki, moda również ewoluuje i zmienia się. Trzymaj się swoich ulubionych strojów, ponieważ, z tego, co wiesz, mogą stać się najgorętszym trendem w ciągu najbliższych kilku lat.

Powrót do góry