Jak określić porowatość włosów? Do czego służy ta wiedza?

Jak określić porowatość włosów? Do czego służy ta wiedza?

Porowatość włosów to jeden z najważniejszych sposobów opisu ich kondycji i specyfiki. Jeśli wiesz, jaki masz poziom porowatości włosów, znacznie łatwiej będzie ci dobrać odpowiednie kosmetyki do włosów.  

Porowatość włosów a skuteczność kosmetyków do ich pielęgnacji

Kupujesz drogie kosmetyki do włosów, a cały czas masz poczucie, że nie dają one takiego efektu, o jaki ci chodzi? Stosujesz się do zaleceń producenta, a skuteczność produktu zdecydowanie odbiera od oczekiwań? Zastanawiasz się, co robisz źle? Najprawdopodobniej używasz źle dobranych do swoich włosów produktów. Kosmetyki do włosów nie są uniwersalne. Nie ma magicznej maski, olejku, serum, odżywki, która zadziała na każde włosy. W zależności od poziomu porowatości potrzebują one nieco innej pielęgnacji. I nie chodzi tylko o ich kondycję. Porowatość oznacza poziom odchylenia łuski. Im jest on większy, tym bardziej porowate są włosy. Aby je odpowiednio odżywić, potrzebujesz kosmetyków do włosów wysokoporowatych z olejkami o dużych cząsteczkach, które dopasują się do poziomu odchylenia łuski i uzupełnią braki w strukturze włosa. Im niższy poziom porowatości włosów, tym mniejsze cząsteczki powinny mieć składniki kosmetyków do nich przeznaczonych. Niedopasowane kosmetyki do włosów będą nieskuteczne albo – co gorsza – będą obciążały włosy, pogarszając ich kondycję. Te właściwie dopasowane mogą zaś sprawić, że twoje włosy odzyskają blask, elastyczność, będą nawilżone i silne. 

Porowatość włosów – czyli co?

Wyróżnia się niską, średnią i wysoką porowatość włosów w oparciu o naturalny stopień rozchylenia łusek włosa. Przekłada się on na wiele istotnych cech charakterystycznych konkretnych kosmyków. Włosy nisko-, średnio- i wysokoporowate znacząco się między sobą różnią wyglądem – od idealnie gładkich, które niechętnie poddają się stylizacji, po te wiecznie poskręcane, ale i sprawiające wrażenie zniszczonych. Każdy rodzaj włosów wymaga innej pielęgnacji, doboru nieco innych kosmetyków. 

  • Włosy niskoporowate o niewielkim stopniu rozchylenia łusek; włosy wyjątkowo proste, gładkie, sypkie i błyszczące, natomiast często sprawiające wrażenia pozbawionych objętości, niechętnie poddające się zabiegom stylizacyjnym; wyzwaniem jest tutaj odbicie włosów od nasady bez jednoczesnego efektu przeciążenia włosów kosmetykami do pielęgnacji;
  • Włosy średnioporowate o  średnim poziomie  odchylenia łusek; najczęściej spotykany typ włosów, łatwo poddające się zabiegom stylizacyjnym, często natomiast są to kosmyki z rozdwajającymi się końcówkami; dobrze zadbane mogą wyglądać oszałamiająco, ponieważ po ujarzmieniu naturalnej tendencji do puszenia, włosy naturalnie odbijają się u nasady i zyskują ciekawą objętość;
  • Włosy wysokoporowate o najwyższym stopniu rozchylenia łusek; najczęściej sprawiające wrażenie zniszczonych, pozbawionych blasku, często matowe, przesuszone, podatne na różnego rodzaju uszkodzenia, łamliwe; także nad nimi można jednak zapanować z pomocą głębokiej i profesjonalnie dobranej pielęgnacji. 
Powrót do góry