Grzejnik na podczerwień – czym jest i jak działa?

 Grzejnik na podczerwień – czym jest i jak działa?

Zastanawiasz się, jakie ogrzewanie wybrać do swojego domu? W obecnych czasach ogrzewanie węglem czy gazem przestało być opłacalne. Dziś wybieramy nowoczesne i ekologiczne instalacje grzewcze – jak np. grzejniki na podczerwień.

Mają one wiele zalet. Przede wszystkim są przyjazne dla środowiska, energooszczędne i bezpieczne. Co jeszcze warto o nich wiedzieć? I czy sprawdzą się w Twoim domu? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu. 

Na czym polega ogrzewanie na podczerwień?

Ogrzewanie na podczerwień wykorzystuje promieniowanie, aby wytwarzać ciepło. Jest to możliwe właśnie dzięki grzejnikom na podczerwień – czyli promiennikom podczerwieni. 

Jak działają grzejniki na podczerwień?

Grzejniki na podczerwień odpowiadają za rozprowadzanie ciepła w pomieszczeniach – umożliwiają to zamontowane w nich grzałki. Ciepło z takiego grzejnika pod postacią fali podczerwonej jest absorbowane przez różnego rodzaju powierzchnie, a potem oddawane do otoczenia. 

Czym różnią się od tradycyjnych grzejników? Przede wszystkim – sposobem dystrybucji ciepła. Ogrzewają one ściany, przedmioty i osoby, a nie powietrze, jak zwykłe grzejniki. Czyni to proces ogrzewania dużo bardziej efektywnym. Co ważne, nie przyczyniają się one do roznoszenia kurzu ani roztoczy – dzięki temu są przyjazne dla alergików. 

Warto mieć również świadomośc, że grzejniki są w pełni bezpieczne – posiadają zabezpieczenia przed dziećmi i umożliwiają dostosowanie temperatury tak, aby chronić przed ewentualnym pomieszczeniem. Są to bardzo estetyczne przedmioty, które z powodzeniem mogą być ozdobą Twojego wnętrza. 

Dlaczego warto wybrać ogrzewanie na podczerwień?

Ogrzewanie na podczerwień cechuje się wysoką wydajnością i niskimi kosztami – zarówno dotyczącymi samej instalacji, jak i późniejszego z niej korzystania. Miej jednak na uwadze, że będzie tak tylko w przypadku, jeśli budynek jest odpowiednio ocieplony. Jeżeli ciepło będzie uciekać przez ściany czy dach, ogrzanie pomieszczeń może pochłaniać zbyt dużo środków.

Inwestycja w ogrzewanie na podczerwień wiąże się z wieloma korzyściami. W praktyce oznacza to:

  • Szybki i prosty montaż. 
  • Znacznie szybsze nagrzewanie pomieszczeń niż w przypadku tradycyjnych sposobów ogrzewania.
  • Możliwość precyzyjnego ustawienia temperatury i wygodnego sterowania instalacją. 
  • Wysoką trwałość instalacji – z poprawnie zainstalowanego ogrzewania na podczerwień możesz korzystać nawet przez całe życie.
  • Bezpieczeństwo – fale elektromagnetyczne są całkowicie bezpieczne dla zdrowia, a nawet wykorzystywane w medycynie.
Powrót do góry