Gospodarka – koronawirus. Co trzeba wiedzieć?

Gospodarka – koronawirus. Co trzeba wiedzieć?

Pandemia koronawirusa, którego po raz pierwszy wykryto w Chinach, zaraziła ludzi w 188 krajach. Jego rozprzestrzenianie się sprawiło, że firmy na całym świecie liczą koszty i zastanawiają się, jak może wyglądać poprawa sytuacji.

Globalne udziały w zmianach

Duże przesunięcia na giełdach, na których kupuje się i sprzedaje akcje spółek, mogą wpływać na wartość emerytur lub indywidualnych kont oszczędnościowych (ISA).

FTSE, Dow Jones Industrial Average i Nikkei odnotowały ogromny spadek wraz ze wzrostem liczby przypadków Covid-19.

Dow i FTSE odnotowały największe kwartalne spadki w pierwszych trzech miesiącach roku od 1987 r.

W odpowiedzi banki centralne w wielu krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, obniżyły stopy procentowe. Powinno to teoretycznie obniżyć koszty pożyczania i zachęcić do wydawania pieniędzy na ożywienie gospodarki.

Od tego czasu rynki światowe nieco się poprawiły po interwencji rządów. Jednak niektórzy analitycy ostrzegają, że sytuacja może być niestabilna, dopóki obawy przed drugą falą pandemii nie zostaną złagodzone.

Więcej osób poszukujących pracy

Wiele osób straciło pracę lub zmniejszyło dochody z powodu kryzysu koronawirusa.

W rezultacie stopy bezrobocia wzrosły w głównych gospodarkach.

W Stanach Zjednoczonych odsetek osób bez pracy osiągnął 10,4%, według Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), co oznacza koniec dekady ekspansji jednej z największych gospodarek świata.

Miliony pracowników zostały również skierowane do wspieranych przez rząd programów zatrzymania pracy, ponieważ niektóre części gospodarki, takie jak turystyka lub hotelarstwo, zatrzymały się w zastoju.

Jednak dane różnią się w zależności od kraju. Na przykład Francja, Niemcy i Włochy podają dane liczbowe dotyczące wniosków, podczas gdy w Wielkiej Brytanii liczą się pracownicy obecnie zarejestrowani w programie.

Ale od tego czasu pojawiły się oznaki ożywienia na światowym rynku pracy.

Według platformy sieciowej LinkedIn, na przykład Chiny i Francja odnotowały wzrost wskaźników zatrudnienia wraz ze złagodzeniem przestojów.

Niektórzy eksperci ostrzegają jednak, że może upłynąć wiele lat, zanim poziom zatrudnienia powróci do poziomu sprzed pandemii.

Ryzyko recesji

Jeśli gospodarka się rozwija, oznacza to generalnie większe bogactwo i więcej nowych miejsc pracy.

Mierzy się to, patrząc na procentową zmianę produktu krajowego brutto lub wartość wytworzonych towarów i usług, zwykle w ciągu trzech miesięcy lub roku.

Ale MFW twierdzi, że światowa gospodarka skurczy się w tym roku o 3%. Opisał spadek jako najgorszy od czasu Wielkiego Kryzysu w latach trzydziestych XX wieku.

Chociaż stwierdzono, że koronawirus pogrążył świat w „kryzysie jak żaden inny”, spodziewa się, że globalny wzrost w przyszłym roku wzrośnie do 5,8%, jeśli pandemia ustanie w drugiej połowie 2020 r.

Jest to spowodowane głównie wzrostem w krajach takich jak Indie i Chiny.

Oczekuje się, że ożywienie w dużych gospodarkach zależnych od usług, które mocno ucierpiały w wyniku wybuchu epidemii, takich jak Wielka Brytania czy Włochy, będzie procesem powolnym.

Branża turystyczna wśród najbardziej dotkniętych

Branża turystyczna została poważnie zniszczona, linie lotnicze ograniczają loty, a klienci odwołują podróże służbowe i wakacje.

Wiele krajów wprowadziło ograniczenia w podróżowaniu, aby spróbować powstrzymać wirusa.

Dane z usługi śledzenia lotów Flight Radar 24 pokazują, że liczba lotów na świecie znacznie spadła w 2020 roku.

Ale gdy rozprzestrzenianie się infekcji na niektórych obszarach zmniejszyło się, przemysł zaczął się otwierać.

Na przykład Hiszpania ponownie otworzyła swoje granice dla gości z większości krajów Europy bez konieczności poddawania ich kwarantannie. Od miesięcy znajdowała się pod jedną z najtrudniejszych blokad w Europie.

Firmy turystyczne poinformowały również, że liczba rezerwacji z Wielkiej Brytanii „eksplodowała” po ogłoszeniu przez rząd, że obecne ograniczenia zostaną złagodzone.

Odzyskanie cen ropy

Popyt na ropę prawie wysechł, ponieważ blokady na całym świecie zatrzymały ludzi w domach.

Na cenę ropy naftowej już wpłynął spór między koncernem OPEC, grupą producentów ropy, a Rosją. Koronawirus jeszcze bardziej obniżył cenę.

Ropa Brent jest wzorcem wykorzystywanym w Europie i na całym świecie. Jej cena spadła poniżej 20 USD, do najniższego poziomu od 18 lat.

Ceny ostatnio wróciły do ​​normy, ponieważ ograniczenia w podróżowaniu w niektórych krajach zostały złagodzone, co zwiększyło popyt na paliwo.

Zaufanie konsumentów

Liczba odwiedzin w sklepach detalicznych również odnotowała bezprecedensowy spadek, ponieważ kupujący pozostawali w domu, próbując powstrzymać rozprzestrzenianie się Covid-19.

Według firmy badawczej ShopperTrak od tego czasu liczba pieszych wzrosła, ponieważ środki blokujące zostały wycofane.

Oddzielne badania sugerują, że konsumenci mogą nadal niepokoić się powrotem do sklepów.

Ponad połowa brytyjskich klientów spodziewa się, że będą teraz chodzić na zakupy rzadziej w ciągu najbliższego roku lub dwóch, zgodnie z ankietą przeprowadzoną przez giganta księgowego EY, obejmującą ponad 1000 osób.

Szczepionkowe nadzieje

Rządy na całym świecie obiecały miliardy dolarów na szczepionkę Covid-19 i opcje leczenia.

Wiele firm farmaceutycznych bierze udział w wyścigu, aby opracować i przetestować potencjalne leki, które mogłyby pomóc państwom wrócić do „normalności”.

Akcje niektórych firm wzrosły w nadziei, że środki zostaną zatwierdzone i rozprowadzone na dużą skalę.

Na przykład cena akcji AstraZeneca osiągnęła rekordowe poziomy. Firma farmaceutyczna twierdzi, że będzie w stanie wyprodukować dwa miliardy dawek szczepionki.

„Dopóki takie medyczne interwencje nie staną się dostępne, żaden kraj nie jest bezpieczny” – powiedział MFW o pandemii, która zakłóciła światową gospodarkę.

Powrót do góry