Drzewka ozdobne do ogrodu

Mogą zapewnić prywatność i cień, a także uroczą różnorodność wysokości i struktury roślinnej.

Wiele z nich przynosi również oszałamiające jesienne kolory lub ładne wiosenne kwiaty, a niektóre nawet nagrodzą cię zbiorami jadalnych owoców.

Drzewa są również niezbędne dla dzikich zwierząt, takich jak ptaki i pszczoły, więc umieszczenie ich w ogrodzie jest naprawdę korzystne.

Wiele osób uważa, że ​​ich ogród jest za mały na drzewo, ale w rzeczywistości jest tak wiele małych i karłowatych odmian drzew, a niektóre z nich można nawet uprawiać w doniczkach.

Tak więc, bez względu na to, czy masz kawałek balkonu do dyspozycji, czy mały miejski ogród, zawsze jest miejsce na drzewo.

Jeśli kupujesz drzewo do małego ogrodu, ważne jest, aby przy zakupie wiedzieć, jaka będzie ostateczna wysokość i rozpiętość Twojego drzewa.

Wiele drzew może wkrótce stać się zbyt dużych i zacząć rzucać zbyt wiele cienia oraz wysuszać glebę.

Oto 6 wspaniałych małych drzewek, które idealnie nadają się do małych ogrodów. Większość z tych drzew nie osiągnie więcej niż osiem metrów wysokości, a osiągnięcie takiego rozmiaru zajmie dużo czasu.

  1. ACER PALMATUM (KLON JAPOŃSKI)
Lavender-sprigs-in-lemon-drink

Klony japońskie są idealnym wyborem do mniejszych ogrodów, ponieważ rosną bardzo wolno i tolerują także cień.

Występują w szerokiej gamie kolorów, a liście często zmieniają się wraz z porami roku, kończąc na żywym jesiennym pokazie.

Acer palmatum „Dissectum” to doskonała odmiana o niskim wzroście, fioletowoczerwonych wiosennych kwiatach i wspaniałym jesiennym kolorze. Te drzewa są idealnym dodatkiem do japońskiego ogrodu i mogą być również uprawiane w doniczkach.

  1. AMELANCHIER (ŚWIDOŚLIWA)
Lavender-sprigs-in-lemon-drink

Drzewa Amelanchier są pięknym dodatkiem do każdego małego ogrodu i najczęściej są uprawiane wiosną ze względu na efektowne białe kwiaty.

Jesienią zainteresowanie budzą również czerwone, fioletowe jagody, które uwielbiają ptaki.

Liście są zabarwione brązem i więdną na czerwono. Spróbuj klasycznego Amelanchier Lamarckii (Juneberry) w słonecznym lub częściowo zacienionym miejscu.

  1. CRATAEGUS (GŁÓG)
Lavender-sprigs-in-lemon-drink

Głóg to rodzime brytyjskie drzewo, które wiosną ozdabia żywopłoty swoim białym kwiatem.

Niektóre odmiany, takie jak Crataegus Persimilis „Prunifolia”, są idealne do małych przestrzeni i wypuszczają błyszczące zielone liście i mnóstwo białych kwiatów, które jesienią zmieniają kolor na czerwień. Lubią słoneczne położenie i większość typów gleb.

  1. SORBUS (JARZĘBINA)
Lavender-sprigs-in-lemon-drink

Jarzębiny są zawsze popularnymi drzewami do małych ogrodów. Sorbus „Joseph Rock” to przyciągająca wzrok odmiana o małych, podzielonych liściach, które jesienią zmieniają się w pomarańczowoczerwone i fioletowe.

Drzewo kwitnie wiosną w kolorze białym, a jesienią rodzi jasnożółte jagody. Dobrze radzi sobie na glebach średnio żyznych, kwaśnych lub obojętnych, preferuje obszary słoneczne lub częściowo zacienione.

  1. MALUS DOMESTICA
Lavender-sprigs-in-lemon-drink

Nie potrzebujesz dużego ogrodu do uprawy jabłek! Istnieje wiele małych i karłowatych odmian jabłoni, które doskonale nadają się do mniejszych ogrodów, a także mogą być uprawiane w doniczkach.

Są cudowne ze względu na wiosenne kwiaty, letnie liście i jadalne owoce, które możesz zbierać jesienią.

Ważne jest, aby sprawdzić ich ostateczny rozmiar. Malus Domestica „Discovery” to dobry wybór o zwartym wzroście, na słoneczne miejsce.

  1. MAGNOLIA
Lavender-sprigs-in-lemon-drink

Drzewa magnolii są dobrze znane ze swoich oszałamiających wiosennych kwiatów w kształcie kielichów, a istnieje wiele odmian, które nadają się do małych ogrodów.

Magnolia „Caerhays Surprise” to wolno rosnące małe drzewo, które od połowy do późnej wiosny wytwarza jasnoróżowe kwiaty w kształcie lilii wodnej. Lubi pełne słońce lub półcień i powinno być osłonięte przed zimnymi wiatrami.

Powrót na górę