Co zrobić, gdy dziecko nie chce jeść?

Co zrobić, gdy dziecko nie chce jeść?

Wielu rodziców może poczuć frustrację spowodowaną odmową jedzenia przez dziecko. Może zacząć się od małych rzeczy, gdy dzieci kręcą nosem przy „niewłaściwym” rodzaju kurczaka lub „śmierdzących” brokułach.

Następną rzeczą, o której wiesz, jest to, że przygotowujesz te same trzy elementy do każdego posiłku i zastanawiasz się, czy Twoje dziecko rzeczywiście może przeżyć dzięki makaronowi z masłem, krakersom i plasterkom jabłka.

Zanim zaczniesz regularne bitwy w czasie posiłków lub po prostu serwowanie płatków na śniadanie, obiad i kolację, pamiętaj, że odmowa jedzenia jest częstym zachowaniem w dzieciństwie. W większości przypadków nie jest to spowodowane czymś poważnym, ale całkowicie normalnymi czynnikami, takimi jak:

  • osobiste preferencje (wyznanie: nie zawsze lubimy kalafior – choć jego zalety są niezaprzeczalne)
  • brak głodu
  • niechęć do spróbowania czegoś nowego
  • powszechne choroby wieku dziecięcego (np. ból gardła lub brzucha)
  • gorszy dzień (wszyscy je mamy)

Jednak czasami pojawiają się poważniejsze problemy. A nawet jeśli nie, nie chcesz, aby kaprys zmienił się w nawyk na całe życie. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć, dlaczego maluch może odmówić jedzenia, a także poznać sposoby zachęcania do zdrowego odżywiania.

Czy to tylko kaprysy?

Kiedy dziecko odmawia jedzenia, pierwszą rzeczą, jaką robi wielu rodziców, jest nazywanie go wybrednym. Ale ważne jest, aby wiedzieć, co tak naprawdę oznacza ta etykieta i że nie jest to jedyny powód, dla którego dzieci przestają jeść.

Wybredny zjadacz to zazwyczaj osoba, która odmawia jedzenia pewnych rodzajów żywności lub chce jeść tylko te same produkty w kółko.

Podczas gdy reszta rodziny lubi różnorodne potrawy podczas posiłku, dzieci mogą chcieć tylko kawałków kurczaka lub kanapek z masłem orzechowym i dżemem. W wielu przypadkach ich odmowa ma wiele wspólnego z preferencjami.

Z drugiej strony, oprócz ograniczonych preferencji, możesz zauważyć inne problemy, takie jak trudności w połykaniu lub żuciu niektórych pokarmów. Chociaż jest to rzadkie, może to wskazywać, że Twoje dziecko nie jest tylko uparte. Możliwe, że mamy do czynienia z podstawowym problemem, którym zajmiemy się później.

Bez względu na problem, nie powinieneś próbować zmuszać dziecka do jedzenia. Ale nie należy do ciebie też gotowanie na zamówienie. Lepszym podejściem jest próba włączenia co najmniej jednego z dziecięcych preferowanych zdrowych pokarmów do każdego posiłku, oferując jednocześnie inne produkty.

Możesz pozwolić dzieciom zjeść tylko to, co lubią. Mogą odrzucić ryż i brokuły, ale szczęśliwie zjedzą kurczaka. Kluczem do sukcesu jest posiadanie różnorodnych pokarmów i pozytywne nastawienie.

Przygotuj się na sukces w porze posiłku

Oto kilka pomysłów, które mogą zachęcić wybrednego konsumenta do zasiadania do stołu i próbowania różnych potraw.

Ogranicz rozrywki podczas posiłków

Zezwolenie na smartfony, tablety i oglądanie telewizji podczas posiłków może spowodować, że dziecko straci zainteresowanie jedzeniem. Chociaż może się to wydawać sposobem na zachowanie ciszy, lepiej jest ograniczyć korzystanie z urządzeń elektronicznych i innych elementów rozpraszających podczas jedzenia. Możesz to zareklamować, odkładając również własny telefon komórkowy!

Skupiając się na jedzeniu, rozmowach i więzi rodzinnej, dziecku może być łatwiej jeść. Upewnij się również, że w jadalni jest przyjemnie i każdy ma miejsce, aby cieszyć się posiłkiem. Użyj podwyższenia lub znajdź krzesełko, które jest odpowiednio dopasowane do Twojego dziecka, tak aby wygodnie siedziało przy stole.

Podawaj odpowiednie porcje jedzenia

Może problem nie polega na tym, że Twoje dziecko odmawia jedzenia, ale raczej odmawia jedzenia całej porcji na swoim talerzu. Pamiętaj, dzieci nie potrzebują tyle jedzenia, co dorośli. Więc jeśli położysz zbyt dużo na ich talerzach, mogą nie dokończyć. Nie dlatego, że są wybredne, ale dlatego, że są pełne.

Spróbuj umieścić mniejszą porcję przed maluchem. Zawsze mogą poprosić o dokładkę.

Pamiętaj też, że od początku mogą nie być głodne. Dzieci, zwłaszcza małe, mogą mieć duże wahania apetytu w ciągu dnia, a nawet dni lub tygodni. Dziecko nie musi jeść przy każdym posiłku dorosłych.

Nie planuj posiłków zbyt blisko pory snu

Znalezienie śpiącego, niespokojnego dziecka, które usiądzie i zje, może być wyzwaniem. Dlatego nie planuj posiłków zbyt wcześnie przed snem lub zbyt wcześnie przed lub po zajęciach. Jeśli oznacza to wiele posiłków zgodnych z harmonogramem wszystkich osób, nie ma problemu.

Wyeliminuj stres związany z posiłkiem

Zmuszanie, naciskanie lub krzyczenie na dziecko przy jedzeniu nie pomaga w tej sytuacji. Kiedy dzieci się zdenerwują lub zaczną płakać, wszelkie szanse na zjedzenie znikną. Więc chociaż możesz chcieć zachęcać do jedzenia, nie wywieraj na nich zbytniej presji.

Zaangażuj swoje dziecko w przygotowywanie posiłków

Chociaż wiele małych dzieci lubi codziennie te same potrawy, różnorodność może dodać emocji do posiłku. Jeśli zauważysz, że ciągle podajesz ten sam rodzaj jedzenia – być może nawet dlatego, że Twoje dziecko prosiło o to w pierwszej kolejności – możliwe, że zmiana może pomóc.

Pozwól dziecku pomóc Ci wybrać nowe potrawy do spróbowania. Zachęć je do pomocy w planowaniu, zakupach i przygotowywaniu posiłków. Jeśli pomoże ci przygotować posiłek, może być bardziej podekscytowane samym jedzeniem.

Ogranicz żywność i napoje niezwiązane z posiłkami

Niektóre dzieci odmawiają jedzenia, gdy w ciągu dnia wypiły zbyt wiele przekąsek lub napojów. Mają mniejsze żołądki, więc nie potrzeba im wiele, aby się nasycić. A jeśli dziecko nie jest głodne w porze posiłku, jest mniej prawdopodobne, że je.

Więc chociaż nie chcesz odmawiać dziecku jedzenia w przypadku prawdziwego głodu, możesz zniechęcić do łatwego podjadania – powiedzmy miski przekąsek na stole – które mogą prowadzić do bezmyślnego jedzenia i zbyt pełnego brzucha podczas obiadu.

Poznaj styl jedzenia swojego dziecka

W zależności od stylu odżywiania się dziecka, może ono wymagać więcej lub mniej jedzenia o różnych porach dnia. Więc chociaż twoje dziecko może odmówić jedzenia podczas obiadu, może zjeść dużo na śniadanie lub lunch.

Czy problem jest problemem sensorycznym?

Żeby było jasne, większość czynników, które mogą spowodować, że małe dziecko odmówi jedzenia, jest całkowicie normalna. Witamy w rodzicielstwie!

Ale są pewne problemy, które są dość rzadkie.

Na przykład, niektóre dzieci odmawiają jedzenia, ponieważ mają problemy sensoryczne z jedzeniem. To coś zupełnie innego niż wybredny zjadacz. Podczas gdy wybredny zjadacz może nie lubić jedzenia, zjedzenie tego pokarmu nie powoduje przeciążenia sensorycznego.

Dzieci z problemami sensorycznymi mogą być wrażliwe na określone tekstury lub kolory żywności. Te problemy różnią się w zależności od dziecka. Na przykład, jeśli dziecko toleruje tylko miękkie pokarmy, może krztusić się, jedząc coś o chrupiącej konsystencji.

Jeśli u Twojego dziecka zdiagnozowano problem sensoryczny wpływający na jego zdolność do jedzenia, rozwiązanie tego problemu może obejmować zrozumienie dziecka i wprowadzenie pokarmów, które działają na jego zmysły. Jeśli więc Twoje dziecko nie radzi sobie z zielonymi potrawami, ale nie przeszkadza mu pomarańczowe lub żółte jedzenie, możesz dodać do menu więcej słodkich ziemniaków i marchewki.

Niektóre dzieci korzystają również z terapii żywieniowej, która może pomóc im rozwinąć zdrowsze wzorce i zachowania żywieniowe. Ten rodzaj terapii może pomóc tym, którzy mają trudności z przeżuwaniem, połykaniem lub jedzeniem pewnych konsystencji, a także rozwiązać inne problemy związane z jedzeniem.

Powrót do góry