Co to są soczewki progresywne?

Co to są soczewki progresywne?

Soczewki są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych okularów. Dobrze dobrane soczewki zapewniają doskonałe widzenie i duży komfort. Jeden z ich typów – progresywne soczewki kontaktowe dają możliwość ostrego widzenia zarówno z bliska, jaki z daleka. Służą do korekcji różnych zaburzeń akomodacji, które przychodzą wraz z wiekiem. Zalecane są osobą powyżej 40 roku życia, które nie przepadają za noszeniem okularów lub mają problemy z przystosowaniem do dwuogniskowych szkieł okularowych. 

Jak działają soczewki progresywne? 

Ten rodzaj soczewek pozwala na automatyczną korekcję widzenia obiektów, które znajdują się daleko lub bardzo bliskości od obserwującej je osoby. Oczywiście soczewki progresywne zapewniają także doskonały obraz widzenia obiektów znajdujących się w średniej odległości od obserwatora. Dzięki tej technologii nie trzeba sięgać już po różne rodzaje soczewek dedykowanych dla krótko- lub dalekowidzów. Stosowanie soczewek progresywnych nie różni się od używania innych ich typów. Co warte podkreślenia, codzienne użytkowanie progresywnych soczewek kontaktowych w żaden sposób nie różni się od użytkowania innych typów soczewek kontaktowych. Szkła progresywne dostosowują się nie tylko do wady wzroku, ale także do codziennego trybu życia.

Jak prawidłowo dobrać progresywne soczewki kontaktowe?

Aby uzyskać jak najlepszy obraz w progresywnych soczewkach kontaktowych trzeba określić maksymalną korekcję do dali. To oznacza, że trzeba znaleźć największą moc plusową, która nie pogarsza widzenia i najmniejszą moc minusową przy której widzi się dobrze. W niektórych progresywnych soczewkach stosuje się dla każdego z oczu różne addycje lub różne oznaczenia. Wszystko zależy, które oko jest dominujące. Zaleca się, aby doborem soczewek zajął się specjalista, który w profesjonalny i precyzyjny sposób określi wszystkie parametry. Dzięki temu  będziemy wiedzieli, że mamy idealnie dobrane soczewki, które zapewnią nam wysoki komfort. 

Jakie są typy soczewek progresywnych? 

Na rynku istnieje wiele rodzajów soczewek progresywnych. Producenci oferują trzy typy szkieł kontaktowych multifokalnych. Pierwsze z nich są podzielone na dwie części. Ich cechą jest to, że w obydwu częściach są różne ogniskowe. Drugi rodzaj to soczewki dwuogniskowe, gdzie szkła nachodzą na siebie i oko samo wybiera, z której ogniskowej w danej chwili korzysta. Trzeci typ to soczewki progresywne z podziałem centrycznym. Charakterystyczne w nich jest to, że środek soczewki przeznaczony jest do patrzenia z bliska natomiast pozostała powierzchnia służy do patrzenia w dal.

Powrót do góry