Co ile siać kukurydzę?

Kukurydza jest wszechstronną rośliną, którą można wykorzystać do wszystkiego, od słodkiej kukurydzy po pikantne dania. Jeśli rozważasz zasadzenie kukurydzy w swoim ogrodzie, ważne jest, aby wiedzieć, jak często należy wysiewać nasiona, aby uzyskać optymalne wyniki. W tym artykule powiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć o tym, kiedy i jak często sadzić kukurydzę w ogrodzie.

Kiedy warto siać kukurydzę?

Nasiona kukurydzy kiełkują w temperaturze gleby 10 stopni C, czyli około 5 stopni cieplejszej niż wiele innych warzyw. Oznacza to, że należy dokładnie zaplanować czas sadzenia, aby kukurydza zdążyła urosnąć przed nadejściem pierwszych przymrozków. Teraz koniecznie dowiedz się też, co ile siać kukurydzę.

Jeśli chcesz zapewnić sobie stałe dostawy słodkiej kukurydzy przez całe lato, wysiewaj dwa lub trzy bloki co dwa tygodnie od połowy maja do początku sierpnia (lub do momentu wystąpienia ostatnich przymrozków). Można także przedłużyć zbiory do września.

Zasady siania kukurydzy

Nasiona kukurydzy należy wysiewać na głębokość 2,5-5 cm i w odległości kilku cm od siebie w rzędach oddalonych od siebie o 60 cm do 90 cm. Nasiona kukurydzy powinny być sadzone w blokach, składających się z co najmniej trzech roślin, aby zapewnić dobre zapylenie, a także wystarczającą przestrzeń dla łodyg, aby rosły bez dotykania się.

W rejonach o krótkim okresie wegetacyjnym można wysiać nasiona kukurydzy w pomieszczeniach na około 2 lub 3 tygodnie przed przesadzeniem ich na zewnątrz. W przeciwnym razie można je wysiać bezpośrednio w ogrodzie w rzędach o odległości co najmniej co 90 cm.

Rośliny kukurydzy są zapylane przez wiatr. Należy je sadzić w blokach po co najmniej trzy rośliny, a nie w pojedynczych rzędach. Pomoże to zapewnić zapylenie, które jest niezbędne do uzyskania dobrych plonów kukurydzy w gospodarstwie.

Niektórzy ogrodnicy wysiewają nasiona kukurydzy co dwa tygodnie aż do połowy lata, aby zapewnić sobie stałe dostawy słodkiej kukurydzy przez całe lato.

Siew w ten sposób zapewnia, że nawet jeśli jedna lub dwie rośliny zawiodą, nadal będzie ich wystarczająco dużo, aby zebrać mnóstwo słodkiej kukurydzy do sałatek i dań dodatkowych.

Po zasadzeniu nasion kukurydzy nie zapomnij o ich regularnym podlewaniu i utrzymywaniu ich w dobrej kondycji. Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, będziesz mieć obfite zbiory słodkiej kukurydzy w krótkim czasie.

Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jak prawidłowo sadzić kukurydzę i przede wszystkim, co ile należy ją w prawidłowy sposób zasiać.

Powrót do góry